ब्रिज, हाईवे, एसएसआई ऋण, कर दंड हटा दिए गए हैं, या ऋणों के लिए पुनर्गठन किया गया है?

कोपरू ओटोयोल एसजीके ऋण कर दंड हटा दिया गया है या ऋण पुनर्गठन किया गया है?
Köprü, Otoyol, SGK Borcu, Vergi Cezaları Silindi Mi, Borçlara Yapılandırma Mı Geldi

2023 borç yapılandırma paketi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Kabine Toplantısı’nın ardından açıklandı. Vatandaşların ve işletmelerin devlete olan borçlarında ödeme kolaylığı ve bazı borçlara silme getiriliyor. Yapılandırma paketiyle bazı cezalara af geldi. 2023 borç yapılandırma paketi maddeleri gündem olurken SGK borcu, vergi, ceza borçları silindi mi sorusuna cevap aranmaya başlandı. Silinen borçlar listesi arama motorunda araştırılıyor. Vergi, ceza, faiz gibi tüm başlıklarda 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlar için vergi affı gündeme alınacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın, “Vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, belediyeler, il özel idareleri, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları gibi kurumlarımızın kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifi hazırlıyoruz. Bu teklifle, vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin vergi ve prim yükümlülükleri başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarımıza olan borçlarının cezalarını kaldırıyoruz. Yapacağımız düzenlemeyle tüm bu borçları belirli bir oranla güncelleme ve taksitle ödeme imkânı getiriyoruz. Davalı vergi ve prim dosyaları da bu kapsamda olacağı için taraflara ihtilafları sonlandırma fırsatı veriyoruz. Teklifle, matrah artırımı ve işletme kayıtlarının düzeltilmesini de sağlıyoruz.

Bilindiği gibi yükseköğrenim kredi borçlarının endekse bağlı olarak artışına son vermiştik. Artık gençlerimiz ne kadar kredi aldılarsa, sadece o rakamı geri ödüyor. Geçmişte endeksle oluşmuş borçları da silmiştik. Bu düzenlemeyle endeks dışındaki borcun da yeniden yapılandırılarak taksitle ödenmesini mümkün hâle getiriyoruz. Kapsamlı bir uygulama, yapılandırma teklifimizin tüm hak sahiplerine hayırlı olmasını diliyoruz.”

“Bir müjde de icralık borcu olan vatandaşlara vermek istediğini” söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 bin lirayı aşmayan icralık borçları tasfiye edecek ve takiplerini sonlandıracak bir düzenlemenin zaten yapıldığını anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi de aynı uygulamayı, vergi dairelerimize vergi, ceza ve faiz gibi bütün başlıklarda 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlarımız için hayata geçiriyoruz. Bir defaya mahsus olmak üzere vergi dairelerine olan ve 31 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz. Detaylarını Hazine ve Maliye Bakanlığımızın açıklayacağı bu uygulamanın vergi dairesine olan borcundan dolayı takibe maruz kalmayacak vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Yapılan düzenlemelerin temel amacının devletle vatandaşın küçük meblağlı meseleler için karşı karşıya gelmesinin önüne geçmek olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin kaynakları, milletin zenginliği, devletin geliri arttıkça ortaya çıkan imkânı 85 milyonun tamamının huzuru ve refahı için kullanmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Yaklaşık 2 buçuk milyon sürücünün ceza puanı siliniyor

Trafik ceza puanlarıyla ilgili bir müjdeyi de paylaşmak istediğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin kara yolu altyapısının, bölünmüş yollar, otoyollar, köprüler ve tünellerle hızlı, konforlu, güvenli yolculuğa uygun hâle getirildiğini, bu sayede bilhassa ölümlü trafik kazalarında sadece son 5 yılda neredeyse yarı yarıya azalma sağlandığını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin salgın döneminde artan ihracat ve iç piyasadaki canlılık sebebiyle kara yollarındaki ticari seferlerde daha büyük bir hareketlilik yaşandığını söyleyerek bireysel ve ticari kara yolu kullanımındaki artışın, alınan tüm tedbirlere rağmen kural ihlalleri sebebiyle sürücülerin ceza puanlarında ciddi yükselmelere sebebiyet verdiğini aktardı.

Günceleme: 24/01/2023 13:28

इसी तरह के विज्ञापन

टिप्पणी करने वाले पहले व्यक्ति बनें

Yorumlar